Jesteś tutaj: Start / Wystawy online

Wystawy online

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Wybory samorządowe 1990 r. w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze

26 czerwca 2020

27 maja 1990 odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory w Polsce – wybory samorządowe.

Czytaj więcej o: Wybory samorządowe 1990 r. w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze
Przejdź do - Świat Jagiellonów - wystawa online

Świat Jagiellonów - wystawa online

28 maja 2020

Władysław Jagiełło, dzięki małżeństwu z Jadwigą Andegaweńską, połączył dwa trony – polski i litewski, tworząc w ten sposób potężne państwo, które przez blisko dwa wieki rządzone było przez jego potomków. Okres panowania dynastii Jagiellońskiej w polsko-litewskim państwie to czas wzrostu i prosperity. Doszło wtedy do dużych przemian ustrojowych i społecznych oraz umocnienia pozycji międzynarodowej państwa.

Czytaj więcej o: Świat Jagiellonów - wystawa online
Przejdź do - Manu propria. Dokumenty władców Polski w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze (wystawa online)

Manu propria. Dokumenty władców Polski w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze (wystawa online)

7 kwietnia 2020
Przejdź do - Miasto w budowie - wystawa online

Miasto w budowie - wystawa online

21 lutego 2020

Przezentujemy Państwu cyfrową wersję wystawy „Miasto w budowie - rozbudowa powojennej Zielonej Góry w fotografii”.

Czytaj więcej o: Miasto w budowie - wystawa online
Przejdź do - 100 najciekawszych i najcenniejszych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie archiwów państwowych

100 najciekawszych i najcenniejszych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie archiwów państwowych

7 lutego 2019

7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Dokument ten określił misję państwowej służby archiwalnej, jako trwałe zachowanie świadectw dziejów narodu polskiego i zapewnienie do nich powszechnego dostępu.

Czytaj więcej o: 100 najciekawszych i najcenniejszych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie archiwów państwowych
Przejdź do - 30 maja 1960 w Zielonej Górze. W obronie Domu Katolickiego

30 maja 1960 w Zielonej Górze. W obronie Domu Katolickiego

13 maja 2017

Społeczny obraz Wielkiej Wojny

15 grudnia 2015

Początek XX w. to czas narastania napięć i konfliktów zarówno wewnątrz ówczesnych mocarstw, jak i pomiędzy nimi. Z jednej strony rodzące się nacjonalizmy i próby zdominowania mniejszości narodowych, z drugiej polityka imperialistyczna i wyścig zbrojeń musiały doprowadzić w końcu do przesilenia. Zapalnikiem okazał się zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, następcę austro-węgierskiego tronu, przeprowadzony 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie. Skomplikowany system sojuszy spowodował, że konflikt między Austro-Węgrami a Serbią zamienił się w konflikt totalny, pierwszą wojnę światową (1914-1918), zwaną też Wielką Wojną. Kilkuletnie walki spowodowały głębokie przeobrażenia polityczne, gospodarcze i społeczne. W Europie i na świecie wytyczono nowe granice, doszło do odrodzenia się lub powstania szeregu nowych państw. Jednocześnie wszyscy uczestnicy konfliktu ponieśli znaczne straty ludnościowe – łącznie około 16 milionów zabitych i uznanych za zaginionych oraz ponad 21 milionów rannych.

POJAZDY OD PANA BEUCHELTA

29 czerwca 2015

31 marca 2015 r. o godz. 11:00 w Sali wystawowej Archiwum Państwowego w Zielonej Górze odbyło się otwarcie wystawy „POJAZDY OD PANA BEUCHELTA” przygotowanej wspólnie przez Archiwum i Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie. Można ją było oglądać do końca maja 2015. Dla tych wszystkich, którzy nie zdążyli, udostępniamy wystawę w wersji online.

Georg Beuchelt założył swoją firmę w Zielonej Górze w 1876 r. Zaczynała ona od realizowania prac remontowych i podwykonawstwa. Ale bardzo szybko Beucheltowi udało się zdobywać zlecenia na budowę mostów i innych konstrukcji stalowych.

Jednak głównym tematem wystawy będą pojazdy produkowane w firmie Beuchelta. W 1886 r. zaczęto w niej produkować wagony, początkowo najprostsze, towarowe, a z czasem osobowe różnej klasy, w tym najbardziej luksusowe, eksportowane na całą Europę, do Afryki i Ameryki Południowej. Natomiast po I wojnie światowej rozpoczęto też produkcję karoserii i podwozi samochodowych różnego typu dla innych firm (w tym dla Mercedesa i MAN'a). Ponadto w latach 1925-1926 zakłady Beuchelta wspólnie z firmą Sablatnig produkowały własną markę samochodów osobowych.

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze i Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie serdecznie zapraszają!

 

Wybory 4 czerwca 1989 r. w Zielonogórskiem

Wystawa Wybory 4 czerwca 1989 r. w Zielonogórskiem

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze i Zarząd Regionu NZSS "Solidarność" w Zielonej Górze zapraszają do obejrzenia wystawy "Wybory 4 czerwca 1989 r. w Zielonogórskiem". Na 40 plakatach umieszczono ponad 100 fotografii, ilustracji i plakatów pochodzących z tamtych czasów i przechowywanych w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze.

Wystawę rozpoczyna zdjęcie z historycznej wizyty Lecha Wałęsy w zielonogórskim amfiteatrze w 1981 r., następne są prezentowane pierwsze komunikaty o wznowieniu jawnej działalności związku NZSS "Solidarność", powołaniu Komitetów Obywatelskich, listy i zdjęcia kandydatów do Sejmu i Senatu oraz członków Komitetów, zdjęcia z i plakaty z kampanii wyborczej. Na końcu zamieszczono afisze prezentujące wyniki wyborów.

40-lecie NOVITY

Wystawa 40-lecie NOVITY

 

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, wspólnie z Novitą S.A. przygotowały wystawę plenerową z okazji czterdziestolecia istnienia firmy. Można ją było oglądać od 30 IX do 12 X 2014 roku na zielonogórskim deptaku przy Ratuszu. Aby jednak umożliwić obejrzenie jej wszystkim, którzy nie zdążyli tego zrobić lub chcieliby do niej wrócić, prezentujemy wystawę w formie elektronicznej na naszej stronie.

Wystawa zrealizowana z inicjatywy i według koncepcji Novita S.A. Prezentowane materiały pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, zespół 89/1354 Fabryka Dywanów „Novita” w Zielonej Górze z lat 1970-1999, sygn. 313-318, 323 oraz ze zbiorów firmy Novita S.A.

Projekt merytoryczny wystawy: Beata Grelewicz, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. 
Opracowanie graficzne: Maciej Mamet, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-21
Data publikacji:2015-05-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Piotr Lasota
Liczba odwiedzin:17762