100 lat Archiwów Państwowych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

7 lutego 2019

7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Dokument ten określił misję państwowej służby archiwalnej, jako trwałe zachowanie świadectw dziejów narodu polskiego i zapewnienie do nich powszechnego dostępu.

Na mocy dekretu status archiwów państwowych zyskało 5 archiwów centralnych z siedzibami w Warszawie: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Skarbowe, Archiwum Oświecenia i Archiwum Wojskowe (przekształcone w 1930 r. w Archiwum Akt Nowych).

W związku z przypadającą 7 lutego 2019 roku rocznicą podpisanie dekretu prezentujemy Państwu wystawę on-line 100 najciekawszych i najcenniejszych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie archiwów państwowych.

Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi materiałami, jakie znajdują się w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, które dotyczą wszystkich dziedzin życia społecznego.

 

Wystawę można zobaczyć tutaj.

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości (www.niepodlegla.gov.pl) i w ramach 100. rocznicy utworzenia archiwów państwowych (www.archiwa.gov.pl).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 100 najciekawszych i najcenniejszych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie archiwów państwowych

    100 najciekawszych i najcenniejszych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie archiwów państwowych

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-02-07
Data publikacji:2019-02-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Marcin Nowak
Liczba odwiedzin:1396