Posiedzenie Wojewódzkiej Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

13 lutego 2020

12 lutego 2020 r. w sali konferencyjnej Archiwum Państwowego w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. W posiedzeniu udział wziął Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

W trakcie spotkania członkowie Rady zajmowali się przede wszystkim opiniowaniem wniosków o nadanie statusu osoby represjonowanej oraz omówieniem planowanych obchodów rocznic w bieżącym roku (m.in. 40. rocznica powstania Solidarności, 60. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich).

Natomiast dyrektor Archiwum dr Tadeusz Dzwonkowski zaprezentował założenia planowanego projektu Świadkowie historii. Jego celem ma być zachowanie i upowszechnienie przekazu osób biorących udział w kluczowych wydarzeniach, kształtujących  dzieje Polski i województwa lubuskiego w latach 1945-1989.

Projekt będzie realizowany poprzez zebranie w formie nagrań audio relacji osób mieszkających na terenie województwa lubuskiego, które brały udział w wydarzeniach istotnych dla historii Polski i regionu. Dodatkowo, w trakcie nagrywania relacji, sporządzana będzie dokumentacja fotograficzna. W ten sposób powstać ma zbiór ukazujący opisywane przez uczestników wydarzenia z perspektywy jednostki, uzupełniający informacje zawarte w zasobie archiwalnym. Nagrania i dokumentacja fotograficzna utworzą zbiór w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze, gdzie będzie można z nich korzystać do celów naukowych, edukacyjnych i popularyzatorskich. Drugim elementem projektu będzie stworzenie serii audycji radiowych na podstawie zebranych relacji.

W pierwszym etapie (do końca listopada 2020 r.) planowane jest zarejestrowanie relacji minimum 15 osób i zrealizowanie minimum 10 audycji radiowych. Zakłada się, że projekt będzie przedsięwzięciem wieloletnim.

Maciej Mamet

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Wojewoda i działacze opozycji antykomunistycznej rozmawiają o planach na przyszłość

  Wojewoda i działacze opozycji antykomunistycznej rozmawiają o planach na przyszłość

 • Powiększ zdjęcie Wojewoda i działacze opozycji antykomunistycznej rozmawiają o planach na przyszłość

  Wojewoda i działacze opozycji antykomunistycznej rozmawiają o planach na przyszłość

 • Powiększ zdjęcie Wojewoda, działacze opozycji antykomunistycznej i członkowie Rady

  Wojewoda, działacze opozycji antykomunistycznej i członkowie Rady

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-02-13
Data publikacji:2020-02-13
Osoba sporządzająca dokument:Maciej Mamet
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Mamet
Liczba odwiedzin:1410