Z krwawych lat : urywki z pamiętnika 1915-1917

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

19 listopada 2021

Tomasz Sobkowiak, oprac. Maciej Mamet, Błażej Mościpan, Zielona Góra 2021, ss. 184, ISBN 978-83-924993-5-0

Pracę rozpoczyna rozbudowana przedmowa w której znajdziemy informacje o Tomaszu Sobkowiaku, okolicznościach powstania pamiętnika, zarysie realiów politycznych omawianego okresu, organizacji niemieckiej armii, wykorzystywanych taktykach walki w czasie pierwszej wojny światowej, umundurowaniu i wyposażeniu, życiu codziennym na froncie oraz sytuacji Polaków w armiach zaborczych.

Opracowujący dołączyli także ilustrowany aneks przedstawiający wyposażenie oraz broń wykorzystywaną przez walczące strony (ze zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego).

Treść samego pamiętnika została odtworzona w możliwie nie zmienionej formie. Zachowano oryginalne słownictwo Tomasza Sobkowiaka oraz rozmieszczono tekst i ilustracje w sposób najbardziej zbliżony do tego w pamiętniku. Ponadto opracowujący dołożyli wszelkich starań, aby przekaz autora był zrozumiały dla współczesnego odbiorcy. Wyjaśniono niezrozumiałe zwroty, rozszyfrowano nazwy miejscowości, wyjaśniono tło historyczne opisywanych wydarzeń, czy wreszcie przetłumaczono niemiecko- i francuskojęzyczny tekst.

Przygotowaniem publikacji zajęli się Maciej Mamet, związany przez wiele lat z Archiwum Państwowym w Zielonej Górze oraz Błażej Mościpan, główny inwentaryzator zbiorów w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie.

Publikacja wydana nakładem Archiwum Państwowego w Zielonej Górze jest dostępna do pobrania w sekcji Pliki do pobrania.

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-11-19
Data publikacji:2021-11-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Paweł Kalisz
Liczba odwiedzin:3294