Ksiądz Ignacy Zoń (1915-1967). Droga orędownika niepodległości Polski do stalinowskiego więzienia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Daniel Koteluk, Zielona Góra 2022, ss. 251, ISBN 978-83-924993-8-1

Fragment wstępu:

"W publikacji tej dążono do zaprezentowania dotychczas nieznanych powojennych losów ks. Zonia, obejmujących pod względem chronologicznym przede wszystkim lata 1945-1954. Począwszy od konspiracyjnej działalności, poprzez godne podkreślenia uwolnienie się od narzuconej mu roli niejawnego współpracownika zielonogórskiego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, co ostatecznie doprowadziło do jego aresztowania, po czym skazania przez WSR w Zielonej Górze. Jednocześnie specyfika stanu kapłańskiego wymusiła konieczność przybliżenia posługi duszpasterskiej ks. Zonia w poszczególnych regionach kraju. Z powodu podjętej problematyki uwzględniono koleje jego życia w Małopolsce i w powiecie zielonogórskim, początkowo należącym administracyjnie do województwa poznańskiego, a od 1950 r. do zielonogórskiego."

"Publikacja ta została podzielona na trzy rozdziały. W pierwszym zaprezentowano okres życia ks. Zonia w latach 1915–1945, ze szczególnym uwzględnieniem wojennej i powojennej konspiracyjnej działalności duchownego na rzecz niepodległej Polski. W kolejnym ukazano losy kapłana w matni aparatu bezpieczeństwa oraz administracji partyjno-państwowej, zwłaszcza wyznaniowej, w trakcie posługi duszpasterskiej w parafii Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim od 1945 do 1952 r. Ostatni poświęcono gehennie ks. Zonia poprzez przedstawienie jej przebiegu w latach 1953–1954, tj. przede wszystkim aresztowania, śledztwa, jak również w mniejszym stopniu skazania przez WSR w Zielonej Górze. Stan ten wynika nie tylko z tytułu pracy, ale także z powodu przetrzebienia źródeł związanych z poruszaną problematyką. Opracowanie to uzupełniono aneksem zawierającym reprezentatywne dokumenty proweniencji państwowej."

Publikacja wydana przez Archiwum Państwowego w Zielonej Górze oraz Zespół Szkół w Czerwieńsku jest dostępna do pobrania w sekcji Pliki do pobrania.

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Paweł Kalisz
Liczba odwiedzin:2336