Regesta fontium Grünbergensium

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

5 października 2022

Opracowali: Tadeusz Dzwonkowski, Beata Grelewicz, Paweł Kalisz, Zielona Góra 2022, ss. 284, ISBN 978-83-924993-9-8

Fragment rozdziału "Najstarsze źródła do dziejów Zielonej Góry":

"Najstarsze ze źródeł pisanych, a zwłaszcza dokumenty rozumiane jako rzeczowe świadectwa faktów, w miastach dolnośląskich pojawiły się dość wcześnie. Regule tej nie poddają się źródła do dziejów Zielonej Góry, bowiem były wytworzone co najmniej osiemdziesiąt lat po 1222 r., uważanym przez niektórych za datę założenia osady zielonogórskiej. W przypadku tego miasta zwraca również uwagę fakt, że w kolejnych dziesięcioleciach XIV-XVI w. nie wystawiono większej liczby dokumentów o charakterze konstytutywnym, czyli organizujących życie miejskie. Należy szacować, że od początku powstania osady do 16 października 1468 r., czyli potwierdzenia przez księcia głogowskiego Henryka XI wilkierza zielonogórskiego dla Zielonej Góry i związanych z nią mieszczan, duchownych i rycerstwa, wydano ich nie więcej niż 10. Także niewielka liczba dokumentów w późniejszych dziesięcioleciach świadczy o tym, że Zielona Góra rzadko była w centrum uwagi swych władz zwierzchnich, także w późnym średniowieczu."

W opracowaniu wykorzystano materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Publikacja wydana przez Archiwum Państwowego w Zielonej Górze przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Zielona Góra z okazji "Obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich" jest dostępna do pobrania w sekcji Pliki do pobrania.

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-10-05
Data publikacji:2022-10-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Paweł Kalisz
Liczba odwiedzin:1618